Ale...

o co chodzi?
 •       „Nie tworzę prac wybitnych, mam świadomość własnej niedoskonałości i popełnianych błędów, nie oczekuję więc pochwał i wysokich not.
  Wystawiam fotografie.
        Chcę podzielić się swoim spojrzeniem na Świat i cieszyć radością innych z ich oglądania. Życzę sobie stałego twórczego niezadowolenia z wykonanych zdjęć. Dlaczego? Bo tylko ono jest gwarancją robienia coraz lepszych.”
 • za Hardnut'em

Archiwum[spis treści]

ostatnie komentarzenajczęściej komentowane
 1. Didimos — Podoba się. Indie mnie pociągają i jednocześnie się ich boję. Takich Indii boję...
 2. Didimos — Pierwsze Twoje kolorowe, które do mnie gada.Pewnie przez ten szalony bokeh. Yes, I know...
 3. Sukesh — All the best
 4. Julia — Bardzo podobają mi się podobają zdjęcia zawarte na filmie, aż serce rusza. Pozdrawiam...
 5. Franek — Uwielbiam Pana zdjęcia, są po prostu świetne. Od wielu lat śledzę tego bloga i staram...
 6. Tomek — Miejsce niemal idealne. Zdjęcie super.
 7. Anettt — Świetne jest.
 8. Bartosz — Dziękuję :) Miło mi to czytać :)
 9. Piotr — I tego właśnie szukam w fotografii. Zachwytu nad drobiazgami. Cz/b takiego efektu by...
 10. Bartosz — Już niedługo na blogu :)

Zobacz wszystkie...

SŁOWA KLUCZOWE

Poniedziałek, 18 Stycznia 2010

Sadhu. Uzupełnienie.

trochę tekstu, wyprawa, Indie, Nepal, galeria, trochę koloru, na błonce, Sadhu, Paśupatinath

     Sadhu pojawili się tutaj już wielokrotnie. Próbowałem nawet opisać to kim są i jaki wiodą tryb życia. Jednak było to błądzenie po omacku.
     Niedawno wpadły mi w ręce fragmenty dwóch książek traktujące o Świętych Mężach: Bedi'ego Sadhus. The Holy Man of India oraz drugi tom The History and Culture of Indian People Sircara. Zawarto w nich o wiele więcej informacji, niż te, którymi dysponowałem do tej pory (prócz rozmów z Hindusami pomogły książki Mroziewicza).
     Kim zatem są sadhu? Słownik cywilizacji indyjskiej Frederica podaje lakoniczną definicję: „przydomek ascetów i hinduistycznych świętych (...) w swej doktrynie odrzucający autorytet braminów”. I tyle. Nic poza krótkim opisem. Z drugiej strony mamy Bediego: „Sadhu to esencja ludzkiej egzystencji, wspólnota z boskością”.
     A jak wygląda to w praktyce? Sadhu musi porzucić wszelkie więzi społeczne, opuścić rodzinę, uwolnić od wszelkiej odpowiedzialności. Umrzeć dla Świata. I tak też właśnie się staje — nad brzegami Gangesu odbywa się ceremonia inicjacji, która do złudzenia przypomina pogrzeb. Stare ubranie wrzuca się do wody, grzebiąc resztki dotychczasowego człowieka, zaś nowe farbowane jest na kolor pomarańczowy. Ciało naciera się popiołem, zaś czoło pastą sandałową. Rodzi się sadhu.
Nawet inicjacja świętych mężów ma charakter cykliczny, kołowy (ćakra) w przeciwieństwie do linearnego biegu wydarzeń kultury europejskiej.
trochę tekstu,wyprawa,Indie,Nepal,galeria,trochę koloru,na błonce,Sadhu,Paśupatinath
Sadhu w Paśupatinath
     Nie ma utartych schematów życia ascetów. Niektórzy składają śluby milczenia, inni zaś modlą się śpiewając hymny religijne. Jedni wędrują samotnie, inni w małych grupach. Podobnie wygląda sprawa z nagością — jest akceptowana jak u dżinistów, lecz nie jest wymogiem. Nie ma rozgraniczenia związanego z płcią — sadhu może również zostać kobieta.
     Jednak rytm ich życia jest ściśle określony — określa się czas jaki może pozostać w jednym miejscu, rozkład dnia z uwzględnieniem odpoczynku (sen możliwy jest jedynie w nocy w świątyniach bądź miejscach kremacji), medytacji/dyskusji lub też posiłków.
     Ufff, na razie tyle. Ale pewnie niedługo znów wrócę do tego tematu...

PS

     I takim to sposobem dojechałem do setnego wpisu! I chciałem Wam podziękować za to, iż nadal jesteście ze mną i dajecie motywację do wystawiania zdjęć i pisania.
bawgaj
www: http://bawgaj.eu
19 Stycznia 2010 14:40
ładny kwadracik !
19 Stycznia 2010 21:20
Zdecydowanie wolę Twoje analogowe zdjęcia :))
20 Stycznia 2010 02:42
A co to po lewej takie bordowe? Parasol!?
20 Stycznia 2010 10:00
Wielkie dzięki :)
Gata - myśle, że chodzi tutaj o format... Nadal nie radzę sobie z "gadającym" prostokątem...

Powiązany wpis